Jak puzzle wpływają na rozwój dziecka?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak puzzle wpływają na rozwój dziecka?
Jak Puzzle Wpływają Na Rozwój Dziecka? zdjęcie nr 1

Jak puzzle wpływają na rozwój dziecka?

Dzieciństwo to przepiękny czas. Przepełniony cudowną, beztroską zabawą i skupiony na odkrywaniu i poznawaniu otaczającego nas świata. To moment, w którym dziecko zdeterminowane chęcią eksperymentowania, nieustannie rozwija się i doskonali swoje umiejętności. Bardzo często bywa tak, że zajęcie, które rodzice uważają za zwykłą zabawę, w istocie dla maleństwa jest ogromnym stymulatorem do rozwoju. Do takich zabawek należą układanki i puzzle dla dzieci. Jaki mają wpływ na rozwój dziecka? Dlaczego warto kupować puzzle dzieciom? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do lektury.

Puzzle, a rozwój dziecka

Puzzle i układanki to już od wielu pokoleń jedne z ulubionych zabawek naszych pociech – nie bez przyczyny. Dzieci kochają uczenie się nowych rzeczy i odkrywanie świata, a puzzle dzięki dobrej zabawie stymulują dzieci do rozwoju. Jak układanie i dopasowywanie pasujących do siebie małych kawałków wpływa na rozwój dziecka? Dlaczego warto dawać dzieciom puzzle i układanki? Z wielu powodów.

Po pierwsze, puzzle stymulują rozwój mózgu

Poprzez układanie puzzli u dzieci rozwija się umiejętność koncentracji, kształtuje się wyobraźnia przestrzenna i logiczne myślenie. To bardzo ważne również z perspektywy późniejszego wieku, bowiem te właśnie elementy są odpowiedzialne m.in. za umiejętności matematyczne.

Co więcej, dopasowywanie poszczególnych elementów puzzli wpływa także na naukę rozpoznawania kształtów, na umiejętność zaplanowania sekwencji zdarzeń i przewidywania skutków podejmowanych działań. Składanie całej układanki ma także ogromne znaczenie dla kreatywności i nauce poszukiwania właściwych rozwiązań. Przecież dziecko próbując dopasować kolejny puzzel sprawdza wiele możliwości, poszukuje odpowiedniego sposobu, aby cała układanka magicznie stała się jedną, spójną całością. Zanim do tego dojdzie, maluch musi się trochę nagłowić. Spostrzega wtedy, że każdy element można ułożyć na kilka sposobów i zaczyna uczyć się, jak tę wiedzę wykorzystywać. Im wcześniej dziecko zacznie bawić się puzzlami i układankami, tym lepiej będzie stymulować mózg, co w przyszłości znacznie ułatwi mu naukę w szkole.

Po drugie, puzzle dla dzieci wspomagają ćwiczenie motoryki małej

Oglądanie, sprawdzanie, przekładanie, układanie i dopasowywanie kolejnych kawałków puzzli do siebie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój motoryki małej. Nie można zapominać, że to wyjątkowo istotny element w rozwoju malucha – prawidłowo rozwinięta motoryka mała jest konieczna do opanowania sztuki pisania.

Dziecko poprzez chwytanie kolejnych elementów w rączki, a następnie obracanie w palcach na milion sposobów, uczy się jak włożyć element układanki w odpowiednie miejsce. To idealnie ćwiczenie. Trzeba jednak pamiętać, aby wielkość elementów każdorazowo dopasowywać do wieku i umiejętności dziecka. Dla najmłodszych pociech warto wybierać drewniane układanki, a następnie zamieniać je na puzzle tradycyjne z coraz mniejszymi elementami.

Po trzecie, układanie puzzli buduje wiarę w siebie i we własne możliwości

Nie moglibyśmy tego pominąć – sfera emocjonalna dziecka to bardzo ważna sprawa, a puzzle dla dzieci wpływają na nią bardzo pozytywnie. Podczas dopasowywania i układanie kolejnych elementów, dziecko uczy się cierpliwości – nie zawsze udaje się przecież za pierwszym razem. Jednak, kiedy w końcu puzzle stanowią jeden, spójny obrazek radość z sukcesu jest ogromna. Taki mechanizm bardzo korzystnie wpływa na rozwój wiary we własne możliwości, uczy wytrwałości i radzenia sobie z porażkami. Dziecko zauważa, że jeśli coś nie wyjdzie za pierwszym razem, nie trzeba się załamywać, a wręcz przeciwnie – warto próbować dalej, by w końcu ułożyć układankę w całości i odnieść sukces.

Puzzle dla dzieci – podsumowanie

Puzzle rozbudzają także ciekawość poznawczą dzieci, pomagają ćwiczyć koncentrację, pozwalają się skupić i wyciszyć. Zalet układania puzzli jest naprawdę wiele. Co więcej, aktualnie mamy możliwość zaprojektować puzzle dla dzieci samodzielnie! Postać z ulubionej książeczki, zdjęcie z mamą, ciekawa grafika? Puzzle na zamówienie to nieskończona ilość możliwości. Warto to wykorzystać, aby jeszcze bardziej zachęcić dziecko do układania puzzli, a tym samym stymulować rozwój malucha. Każdy doskonale wie, że najszybciej i najefektywniej uczymy się poprzez zabawę. Odkryj puzzle na zamówienie i spraw swojemu dziecku wyjątkową niespodziankę!