Jak stworzyć grę karcianą?
Potrzeba tworzenia towarzyszy człowiekowi od zawsze. W połączeniu z zamiłowaniem do gier tworzy często skutkuje powstaniem własnego tytułu. Gry karciane są dużo łatwiejsze do zaprojektowania i grania niż gry planszowe, dlatego wielu początkujących twórców decyduje się właśnie na nie. Z tego artykułu dowiesz się jak ułatwić sobie ten proces oraz jakie założenia powinna spełniać dobra gra karciana własnego autorstwa.
Jak przygotować karty?
Na początku warto zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze w grze karcianej, czyli karty. W fazie projektowej i dla wersji testowych w zupełności wystarczą karty wykonane ręcznie. Łatwiej będzie dokonywać na nich poprawek i dorabiać nowe karty. Powinny one zostać wykonane z papieru o wysokiej gramaturze (sugerowałbym ustawić minimalny próg gramatury papieru na 100 g/m^2) lub tektury litej.
Oprócz materiału bardzo ważne jest równe wycięcie kart. W tym celu najlepiej sprawdzi się gilotyna do papieru, jeśli nie masz dostępu do żadnej, to sytuacja jest nieco utrudniona. Podziel arkusz materiału na karty na równe części rysując ołówkiem linie cięcia. Następnie, koniecznie na grubej podstawce i przy linijce, przetnij papier w zaznaczonych miejscach. Jeśli nie masz również noża do papieru, to możesz użyć ostrego noża kuchennego, jednak wtedy technika cięcia jest inna. Papier zagina się w zaznaczonych miejscach i przecina na zgięciu. Jeśli nie masz wystarczająco ostrego noża lub nie chcesz ryzykować tej procedury, to w ostateczności możesz użyć nożyczek. Nie zrażaj się nierównymi krawędziami, to jedynie wersja testowa, na wydruk ostatecznej wersji i tak będzie lepiej zgłosić się do miejsca, w którym powstają gry planszowe na zamówienie, tam jakość będzie o niebo lepsza niż ta wykonana roboczo w domu. Istotnym elementem jest wielkość kart oraz proporcja ich boków.
Jeśli chodzi o wielkość, to musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy: zawartość tekstu i szczegółów na kartach oraz wiek graczy. Jeśli grafika kart jest bardzo istotna dla rozgrywki to karty będą miały większy format, tak jak ma to miejsce chociażby w grze Dixit, czyli około 80×120 mm. Jeśli zawierają tekst to będą średniej wielkości (do 100 mm długości), a w przypadku występowania jedynie symboli można je jeszcze bardziej zminimalizować. W karciankach dla dzieci karty powinny być mniejsze niż w przypadku gier dla dorosłych, żeby dzieci nie miały problemu z trzymaniem kart w ręce. Wybierając proporcje długości do szerokości, najlepiej będzie zaufać starożytnym grekom i użyć złotej proporcji, która wynosi w przybliżeniu 1,618. Jednak jeśli znacznie ułatwi Ci to produkcję wstępnych kart możesz użyć współczynnika 1,5.
Grafiki na kartach
We wstępnych etapach projektowania gry nie musisz się skupiać na grafice, wymaga ona wiele czasu, a podczas testowania jest właściwie nieistotna. Fajnie jeśli karty mają rewers, ale dla wersji testowej jest to właściwie strata czasu, tym bardziej, że wykonany ręcznie pozwoli spostrzegawczym graczom odróżniać zakryte karty. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to wydzielenie odpowiednich miejsc na kartach. Miejsce na przynależność do grupy kart, wartość karty, opis karty. Ile wyszczególnionych miejsc będzie na karcie zależy jedynie od Ciebie. Ważne, by na wszystkich kartach schemat się powtarzał. Jeśli Twoja gra docelowo ma zawierać różne rodzaje kart, na przykład karty wydarzeń i akcji, to opracuj dwa osobne modele. Pozwoli to na szybkie rozróżnianie kart przez nowych graczy.
Inne detale, na które warto zwrócić uwagę
Nie przesadzaj z ilością kart. Dobrze będzie, jeśli każda pojedyncza talia będzie się składać z maksymalnie 80 kart, większa ilość jest ciężka w tasowaniu. Nie może być ich też za mało, ponieważ wtedy gra będzie przewidywalna i szybko się znudzi. Problem z liczeniem kart zaczyna się średnio przy 30 kartach, więc minimalna ilość w każdej talii to około 40.
Dobierając kolory do Twojej gry pamiętaj o ludziach ze ślepotą barw. Według statystyk taką wadę posiada nawet 8% mężczyzn, którzy zwykle stanowią większość potencjalnych graczy. Użyj kolorów, które nie będą się mylić. Jeśli nie masz pomysłu jak się do tego zabrać, to popytaj czy w otoczeniu nie ma takiej osoby, która mogłaby Ci pomóc w doborze kolorów dla widzących inaczej. Najczęściej występującym zaburzeniem jest deuteranomalia, czyli nierozpoznawanie barwy zielonej. Użyj w grze tylko jednego z tych kolorów: pomarańczowy, zielony i czerwony. Jeśli jest to bardzo istotne dla rozgrywki możesz użyć zielonego i czerwonego, ale postaraj się wykorzystać ich skrajne odcienie.