Katalog FEFCO – co to jest i do czego służy?
Opakowania tekturowe zdecydowanie zyskują na popularności. Nie jest to wyłącznie zasługa wygody i komfortu ich użytkowania, ale przede wszystkim zalet proekologicznych. W przeciwieństwie do opakowań foliowych te z tektury pozyskiwane są naturalnie, poddawane recyklingowi, a co najważniejsze mają zdecydowanie krótszy czas rozkładu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że opakowania tekturowe składają się z różnych konstrukcji, w których odczytaniu pomaga specjalnie stworzony katalog FEFCO. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest wspomniany katalog, kto go opracował oraz do czego właściwie on służy.
Co to jest katalog FEFCO?
Wbrew pozorom katalog FEFCO to bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich osób, mających kontakt z opakowaniami z tektury falistej. Mowa tu przede wszystkim o dostawcach i klientach z branży opakowań. Jego głównym zadaniem jest komunikacja pomiędzy uczestnikami rynku opakowań. Dzięki niemu długie i skomplikowane opisy konstrukcji poszczególnych kantonów zostały zastąpione czytelnymi rysunkami wraz z oznaczeniami liczbowymi i literowymi, które zna każdy producent opakowań tekturowych. Są one powszechnie rozumiane w skali międzynarodowej, niezależnie od różnic językowych.
Kto stworzył katalog FEFCO?
Katalog FEFCO został opracowany przez Europejską Federację Producentów Tektury Falistej z siedzibą w Brukseli. Organizacja ta powstała w 1952 roku. Zrzesza i reprezentuje ona interesy wszystkich europejskich producentów tektury falistej. Jej najważniejszym celem jest rozwój i promowanie nowych rozwiązań w dziedzinie opakowań, a także pomoc w komunikacji pomiędzy producentami a rynkiem konsumenckim.
Co oznaczają symbole FEFCO i jak je odczytywać?
Symbole zawarte w katalogu FEFCO oznaczają odpowiednio osiem kategorii produktów, a każda z nich zawiera co najmniej kilkadziesiąt indywidualnych modeli.
Osiem podstawowych symboli określających poszczególne kategorie:
- Kod 0100 – to rolki i arkusze tektury
- Kod 0200 – pudła klapowe
- Kod 0300 – pudła teleskopowe – składają się z więcej niż jednej części, posiadają wieko i/lub spód, które zachodzą teleskopowo na siebie.
- Kod 0400 – pudła składane i tace – są zwykle wycinane z jednego arkusza tektury
- Kod 0500 – Pudła wsuwane to opakowania składające się z większej liczby części (wewnętrznych oraz obwolut), które można w różnych kierunkach wsuwać jedno w drugie. Grupa ta obejmuje także obwoluty do innych pudeł.
- Kod 0600 – pudła trwale łączone. Składają się z dwóch oddzielnych części końcowych oraz korpusu, które przed użyciem należy zszyć lub skleić.
- Kod 0700 – pudełka klejone jednoczęściowe. Są to pudełka klejone, złożone zwykle z jednej części, gotowe do użycia po ich prostym złożeniu.
- Kod 0800 – nie został wprowadzony
- Kod 0900 – wyposażenie wewnętrzne pudeł. Stanowią je takie elementy, jak: wkładki, przekładki, kratownice, wkładki wypełniające itd.