Najpopularniejsi wydawcy gier planszowych w Polsce

portaart.pl > Drukarnia  > Najpopularniejsi wydawcy gier planszowych w Polsce
Najpopularniejsi Wydawcy Gier Planszowych W Polsce zdjęcie nr 1

Najpopularniejsi wydawcy gier planszowych w Polsce

Tradycyjne planszówki przeżywają swoisty renesans. Coraz więcej tytułów pojawiających się na rynku światowym sprawią, że i rodzimi producenci gier planszowych poszerzają swoją ofertę. Co jednak ciekawe, od lat stanowią dość hermetyczną grupę do której trudno przebić się nowym podmiotom. Przedstawiamy najbardziej cenionych wydawców planszówek, operujących na polskim rynku.

Rebel – dobrze znany polski wydawca gier planszowych

Jeżeli chodzi o firmy przodujące w wydawaniu gier planszowych w Polsce, jak już wspomnieliśmy, jest to wciąż grono dosyć wąskie, ale znane i powszechnie szanowane przez użytkowników tej wracającej do łask rozrywki. Istnieje więc jedynie kilka wydawnictw mogących poszczycić się rozpoznawalnością wśród “zawodowych” graczy. Rozmawiając zatem o popularnych wydawcach gier planszowych z naszego “narodowego” kręgu nie sposób nie wspomnieć o firmie Rebel.

Historia grupy z pozoru wydaje się być może nieco stereotypowa i kojarzy się z fabułą filmu w stylu “American Dream”. To jednak pozory i w ostatecznym rozrachunku początki firmy Rebel pozwalają lepiej zrozumieć sukces marki. Historia zaczyna się od grupy znajomych, którzy ponad przedsiębiorstwo czy prowadzenie biznesu lubili spotkać się i zagrać w dobrą planszówkę. Warto zaznaczyć, że rok 2003 był czasem gdy gry planszowe nie były w zbyt wielkim stopniu rozpowszechnione. Stanowiły nawet pewnego rodzaju niszę, co powodowało, że polscy wydawcy gier planszowych musieli również prowadzić dystrybucję innych produktów, aby utrzymać się na rynku. Rebel początkowo wydawał więc nie tylko gry planszowe, ale też komputerowe. Tak właściwie, zajmował się rozprowadzaniem wszystkiego co z grami miało coś wspólnego. Można zaryzykować stwierdzenie, że z pasji do konkretnego sortu gier – gier planszowych – narodził się pomysł na biznes, który w późniejszych latach rozwoju spółki pozwolił jej na zajęcie pozycji jednego z największych i najlepiej prosperujących wydawnictw gier w Polsce.

Więcej o marce REBEL przeczytacie na stronie internetowej: https://www.rebel.pl

Konkurenci z równie dobrą renomą

Ciekawa historia nie oznacza oczywiście, że Rebel jest jedyny w “wydawniczej śmietance”. Obok niego znajdują się jeszcze dwaj wydawcy gier planszowych, których można spokojnie określić mianem “gigantów”. Mowa tutaj oczywiście o Galakcie i Kuźni Gier. Oba wydawnictwa posiadają nie mniej pochlebną opinię od wyżej omawianego konkurenta.

Wydawnictwo Galakta za swoją siedzibę wybrała Kraków. Zajmuje się dziedziną mocno powiązaną z grami stołowymi. Skupia się na karcianych grach niekolekcjonerskich, czyli produkowanych osobno zestawach stanowiących całkowicie samodzielne pakiety grywalne. Nie ma tu miejsca na aspekt zbierania i kolekcjonowania kolejnych kart, które gracze znają chociażby z “Magic: The Gathering”.

Galakta, jako polski wydawca gier planszowych, reprezentuje obecnie niezwykle popularną markę z serii “Pieśń Lodu i Ognia”, do której należą dobrze znane tytuły takie jak: “Gra o Tron: Gra strategiczna” czy “Pieśń Lodu i Ognia: Gra Karciana”.

Bezpośrednim “sąsiadem” i przez to terytorialnym konkurentem Galakty pozostaje wspomniana już Kuźnia Gier. To krakowskie wydawnictwo skupia się na szerokim zakresie produktów powiązanych z planszówkami. Występuje jako producent kart do gier, a także tworzy gry figurkowe-bitewne oraz RPG (role-playing games). Chociaż obecnie Kuźnia Gier podzieliła się na mniejsze jednostki wydawnicze, z czego każda z nich skupiona jest na osobnych specjalizacjach, to nadal “pierwotny” trzon stanowią firmy skupiające się na systemach mechanicznych RPG, których nie sposób znaleźć pośród równie dobrze rozwijającej się na polskim rynku konkurencji.

Więcej o wydawcy gier planszowych Galakta przeczytacie tutaj natomiast o Kuźni Gier tutaj.