Okleiny meblowe – rodzaje i zastosowanie
Okleiny meblowe od wielu sezonów cieszą się stale rosnącą popularnością nie tylko ze względu na ciekawy efekt stylistyczny, ale również szybki i łatwy montaż. Już przy niewielkich nakładach finansowych można całkowicie odmienić wygląd swoich starych mebli i nadać im indywidualny styl. Co warto wiedzieć o okleinach meblowych przed ich wyborem? Jakie są rodzaje oklein i ich zastosowanie? I czy indywidualny druk na okleinie to dobre rozwiązanie?
Okleina meblowa w aranżacji wnętrz
Czy istnieje sposób na odświeżenie wnętrza, a nawet jego całkowitą odmianę bez konieczności wykonywania gruntownego remontu? Oczywiście, że tak! Jednym z nich jest okleina meblowa, która w wielu sytuacjach okazuje się świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Pozwala odmienić wygląd pojedynczego elementu – szafki, półki, witryny, jak również całego zestawu mebli. Idealnie sprawdza się do oklejania wszystkich frontów mebli, ale również innych gładkich i płaskich powierzchni. Co więcej, wykorzystując druk na okleinie, można z powodzeniem zaaranżować wnętrze według własnego, indywidualnego pomysłu.
Okleiny meblowe – co warto wiedzieć?
Okleiny meblowe spotkać można na każdym kroku. Najczęściej występują one pod postacią grubej samoprzylepnej folii oraz forniru – cienkich drewnianych lub drewnopodobnych płyt. Służą do oklejania zewnętrznych części mebli, w szczególności frontów i ścianek bocznych. Okleinę meblową samoprzylepną można jednak wykorzystać również na innych gładkich i płaskich powierzchniach, jak chociażby ściany, podłogi, drzwi i parapety.
W zależności od potrzeb okleinę można kupić w rolkach lub arkuszach skrojonych na wymiar. Z powodzeniem można ją również samemu przycinać w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Pozwala to idealnie dopasować wielkość okleiny do kształtu i wymiaru mebli. Niewątpliwą zaletą okleiny meblowej jest możliwość kreowania jej wyglądu. Możliwość nałożenia dowolnego druku na okleinie sprawia, że wnętrze będzie prezentować się dokładnie tak, jak tego chcemy.
Rodzaje okleiny meblowej
Jak już wspomnieliśmy, okleinę możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego jest wykonywana. Uwagę zwraca tutaj zarówno folia PCV, jak i fornir. Czym różnią się poszczególne okleiny? Sprawdźmy:
Okleina meblowa PCV
To rodzaj okleiny, której podłożem jest samoprzylepna folia PCV. Na folię nakładany jest nadruk w wysokiej rozdzielczości, wyróżniający się wzorami o idealnej spójności i kolorystyce. Nadrukowywana grafika może być dowolna, dzięki czemu można realizować własne pomysły.
Cechą charakterystyczną oklein meblowych PCV jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym pęknięcia i zarysowania, a także mycie i promieniowanie UV. Produkt pokrywany jest specjalną powłoką lateksową, która nie tylko zwiększa walory estetyczne okleiny, ale również sprawia, że jest ona bezwonna i nie uczula, nawet w przypadku osób skłonnych do alergii.
Fornir naturalny i modyfikowany
Jako podłoże do produkcji oklein meblowych wykorzystuje się także fornir naturalny oraz modyfikowany. Czym się różnią?
Fornir naturalny wytwarza się z płatów naturalnego drewna – najczęściej dębu lub buku, które łączy się w cienką (0,1 do 0,5 mm) okleinę. Powstaje on poprzez skrawanie naturalnego drewna, a następnie skleja się je w takiej kolejności, w jakiej zostało zdjęte z pnia. Pozwala to zachować naturalny wygląd drewna, wraz z jego oryginalną fakturą. Okleina meblowa z naturalnego forniru cechuje wysoka wytrzymałość – nie ulega odkształceniom i nie pęka.
Fornir modyfikowany w przeciwieństwie do naturalnego posiada rysunek drewna, który uzyskuje się poprzez mechaniczne nakładanie kolorów. Do jego produkcji wykorzystuje się drewno egzotyczne, które również poddawane jest skrawaniu i klejeniu, jednak w procesie obróbki usuwa się wszelkie przebarwienia i niedoskonałości. Dzięki temu okleina meblowa prezentuje się nieskazitelnie i posiada powtarzalny wzór, który w efekcie końcowym pozwala uzyskać spójną aranżację.
Okleina meblowa – zastosowanie
Wszystkie omawiane tutaj okleiny meblowe samoprzylepne znajdują szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Okleina na folii PCV, dzięki różnorodności wzorów i intensywnym barwom pozwala niemal całkowicie odmienić wnętrze. Doskonale przylega ona do każdej gładkiej i płaskiej powierzchni, dzięki czemu można ją wykorzystywać nie tylko w oklejaniu mebli, ale również innych elementów, takich jak listwy przypodłogowe, drzwi, parapety, framugi i blaty kuchenne.
Z kolei okleiny meblowe z forniru wyglądem do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, dlatego znajdą zastosowanie przy oklejaniu wszelkich mebli zarówno w salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni, jak i łazience.