Puzzle – doskonała zabawa dla dzieci na każdą pogodę

portaart.pl > Drukarnia  > Puzzle – doskonała zabawa dla dzieci na każdą pogodę
Puzzle – Doskonała Zabawa Dla Dzieci Na Każdą Pogodę zdjęcie nr 1

Puzzle – doskonała zabawa dla dzieci na każdą pogodę

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”? Nawet podczas najbardziej słonecznego i gorącego lata zdarzają się mniej sprzyjające warunki pogodowe. Mimo upragnionego urlopu nie możesz wtedy wyjść na spacer ze swoją pociechą, a chcesz spędzić ten rodzinny czas w sposób atrakcyjny. Wspólne układanie puzzli może być ciekawym rozwiązaniem w czasie deszczowego letniego popołudnia.

Puzzle – krótka historia

Czy wiesz, że ta popularna forma rozrywki została sprytnie wymyślona już w drugiej połowie XVIII wieku? Angielski kartograf John Spilsbury, chcąc pomóc młodzieży w nauce geografii wpadł na pomysł opracowania ciekawej układanki. Pewnego popołudnia nakleił mapę na cienką deskę a następnie pociął ją wzdłuż granic państw. Dzieciaki z radością zaczęły składać mapę z niewielkich części tak, aby powstał pożądany obraz. Wynalazek okazał się na tyle trafiony, że zaczął być powtarzany na najróżniejsze sposoby i w niezmienionej formie cieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych po dziś dzień. Układanie puzzli to doskonała rozrywka dla całej rodziny, która bawi spełniając przy okazji nieocenioną funkcję edukacyjną. Teraz wykorzystuje się do nich rozmaite materiały i zachwycają wielością wzorów i tematów. Możesz wybrać tradycyjne układanki z tekturowych kartoników, ale coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych, cieszą się wytrzymałe na zniszczenia, piankowe, personalizowane puzzle z ulubionymi obrazkami. Ciekawą alternatywą są także puzzle wielkoformatowe.

Jakie umiejętności doskonali układanie puzzli?

Według naukowców, układanie puzzli rozwija przydatne umiejętności. Dzięki tej niepozornej zabawie nie tylko dzieci, ale i dorośli ćwiczą swój mózg, co wpływa bardzo pozytywnie na ich organizm. Co zatem zawdzięczamy tej pomysłowej układance?

  • Doskonałe ćwiczenie pamięci – dziecko musi zapamiętać obrazek, aby móc prawidłowo dopasować poszczególne elementy do siebie. Dzięki temu, w szybki sposób ćwiczą swoją pamięć wzrokową.
  • Ćwiczą zdolności manualne – potrzebna jest niezwykła precyzja, aby poszczególne fragmenty pasowały do siebie. Nawet kilkuletnie dzieciaki trenują w ten sposób swoją małą rączkę, co w przyszłości może pozytywnie wpływać na przykład na naukę pisania, czy rysowania.
  • Wyśmienita nauka wyobraźni przestrzennej – nie tylko puzzle 3D, ale każda inna układanka rozwija wyobraźnię, także tą przestrzenną. Dziecko wyobrażając sobie pożądany efekt końcowy dąży do ułożenia obrazka.
  • Puzzle wyciszają i pomagają się skupić – to doskonały sposób na ćwiczenie koncentracji u najmłodszych. Jeśli Twój maluch ma niespożyte pokłady energii – układanie puzzli zachęci go do odpoczynku i nauki poprzez zabawę.
  • Przyjemny sposób wspólnego spędzania czasu – w zabieganym życiu, często brakuje chwil, by wspólnie usiąść i miło po prostu pobyć razem. Układanie puzzli wspólnie z rodzicami z pewnością przyniesie najmłodszym wiele radości.

Puzzle z rodzinnym obrazkiem – radość w oczach malucha

Na wakacyjny wyjazd, rewelacyjną alternatywą mogą okazać się spersonalizowane puzzle z rodzinnym zdjęciem, które będzie miłym rozwiązaniem zadania. Dziecko będzie chciało jak najszybciej ułożyć obrazek, na którym zobaczy siebie, albo całą swoją rodzinę. Pośród wielości wzorów dostępnych puzzli to właśnie te mogą okazać się najbardziej zachęcające dla Twojej pociechy. Wystarczy wybrać ulubioną fotografię z miejsca, które łączy się z przyjemnymi wspomnieniami rodzinnymi i zaprojektować interesującą układankę dla malucha i całej rodziny. Wszyscy będziecie mieć przy tym wyśmienitą zabawę i nawet nie zauważycie deszczowego popołudnia! Oczywiście, w zależności od wieku dziecka, zestaw może składać się z różnej ilości elementów, a także stopnia trudności układanki. Wspólne układanie puzzli nie jest jedynie rozrywką dla kilkulatków – równie dobrze w tej zabawie odnajdą się dzieci w wieku szkolnym, a nierzadko i starsza młodzież. To Ty znasz najlepiej swoją pociechę i wiesz dobrze, co ją zachwyci.