Rozdzielczość w druku. Jaka będzie najlepsza?

portaart.pl > Drukarnia  > Rozdzielczość w druku. Jaka będzie najlepsza?
Jaka Rozdzielczość Do Druku Będzie Najlepsza? zdjęcie nr 1

Rozdzielczość w druku. Jaka będzie najlepsza?

Współczesna technika pozwala umieszczać zdjęcia i grafiki na niemal każdego rodzaju materiale – od klasycznego papieru, folii, tworzywa sztucznego i szkła, po nieoczywiste materiały, takie jak drewno, PCV, okleina czy skóra. Aby jednak jakość wydruku była na najwyższym poziomie warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować plik do druku. Kluczową rolę odgrywa tutaj rozdzielczość. Co trzeba o niej wiedzieć? Zapraszamy do wpisu.

Co to jest rozdzielczość druku?

Rozdzielczość to nic innego jak poziom szczegółowości obrazu – im wyższa rozdzielczość, tym wyższa szczegółowość. Rozdzielczość druku mierzona jest w punktach na cal, czyli tzw. DPI – im więcej jest punktów na cal (atramentu), tym większa jest jakość pod względem ostrości i szczegółowości.

Jeśli, jednak chodzi o przygotowywanie pliku do druku, warto zadbać o odpowiednią rozdzielczość PPI, czyli rozdzielczość samej grafiki. W założeniu oba pojęcia zarówno DPI, jak i PPI stosowane są zamiennie, a to wielki błąd. Co więcej, problemy w samym rozróżnieniu tych pojęć, nierzadko mają również same drukarnie. Faktycznie oba dotyczą rozdzielczości, ale tutaj wszelkie podobieństwa się kończą.

DPI

DPI (Dots Per Inch) to parametr rozdzielczości technicznej urządzenia drukującego. W wolnym tłumaczeniu oznacza to, ilość kropel tuszu na każdy cal obrazu. Jednostka DPI określa, z jaką maksymalną precyzją może generować grafiki sama drukarka. Im wyższa jest to wartość, tym lepiej. Wysokie DPI to więcej kropel tuszu na każdy cal, a więc między innymi płynniejsze przejścia pomiędzy kolorami, lepsza ostrość oraz szczegółowość.

PPI

PPI (Pixels Per Inch) to rozdzielczość dotycząca samej grafiki. Definiuje ona ilość pikseli przypadających na każdy cal zdjęcia. Jest to najważniejszy parametr z punktu widzenia jakości obrazu po jego wydrukowaniu. Znając PPI, możesz łatwo wyliczyć wielkość nośnika, na którym konkretna grafika będzie prezentowała się najlepiej.

Jak odpowiednio przygotować plik do druku?

Posiadając wiedzę na temat tego, że PPI to najważniejszy czynnik bezpośrednio przekładający się na jakość wydrukowanego obrazu możesz z powodzeniem zabrać się za przygotowywanie pliku. Złotym środkiem, czyli idealną wartością dla PPI jest 300. Można wówczas uzyskać fotograficzną jakość obrazu, która powszechnie stosowana jest w druku offsetowym. Zobacz, jak dokładnie przekłada się to na jakość samej grafiki.

Wartość parametru PPI w dużej mierze zależy od fizycznej wielkości zdjęcia oraz jakości nośnika, na którym planuje się wykonać wydruk. Do obliczenia idealnej rozdzielczości można wykorzystać prosty matematyczny wzór:

rozmiary nośnika (cm) / 2,54 * PPI (w naszym przypadku 300)

Po podstawieniu do wzoru wysokości oraz szerokości formatu A4 otrzymujemy wartości 2480, oraz 3508 (wynik wyrażony jest w pikselach). Oznacza to, że plik przygotowywany do druku powinien mieć wielkość 2480 × 3508 pikseli. Oczywiście im będzie ich więcej, tym wyższa wartość PPI dla konkretnego formatu nośnika. Jednak zwiększanie jej nie ma tutaj większego sensu, ponieważ ludzkie oko nie widzi żadnej różnicy powyżej 300 PPI, a w takim przypadku plik graficzny niepotrzebnie staje się większy.

Czy każdy plik można przygotować w rozdzielczości 300 PPI?

Takie pytanie z pewnością nieraz zrodziło się w głowach osób, które miały zamiar wydrukować duży baner w jak najwyższej rozdzielczości. Niestety tutaj sytuacja zaczyna się komplikować. W przypadku banera o wymiarach 150 × 100 cm uzyskanie 300 PPI dla pliku jest w zasadzie niemożliwe. Przy zachowaniu takich parametrów obraz musiałby mieć wielkość 17700 × 11830 pikseli. W przypadku zdjęcia fotograficznego aparat powinien posiadać wówczas matrycę 209 MPix, a takich na rynku po prostu nie ma.

Zaufaj specjalistom!

Odpowiednio przygotowany plik do druku ma kluczowe znaczenie na to, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Należy jednak mieć na uwadze, że równie ważna jest technologia druku, która dopełnia całości wydrukowanych produktów reklamowych i dekoracyjnych. Na tym etapie warto skorzystać z usług profesjonalistów, jak nasza drukarnia druków reklamowych PortaArt. Nowoczesne zaplecze maszynowe oraz wiele lat doświadczenia pozwala nam oferować najwyższej jakości usługi drukarskie zawsze w korzystnych cenach. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły!