Tektura falista – materiał, który zmienił świat opakowań

portaart.pl > Drukarnia  > Tektura falista – materiał, który zmienił świat opakowań
Tektura Falista - Materiał, Który Zmienił Świat Opakowań zdjęcie nr 1

Tektura falista – materiał, który zmienił świat opakowań

Tektura falista to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych nie tylko w gospodarce i handlu, ale także w życiu codziennym. W przeciwieństwie do zwykłego kartonu wykazuje wyższą odporność na uszkodzenia, a zatem lepiej chroni przechowywane lub transportowane przedmioty. Skąd się wzięła tektura falista? Kto stoi za jej wynalezieniem? Jakie są jej rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest tektura falista?

Zanim przejdziemy do kluczowego wyjaśniania pojęcia tektura falista, warto na początku wiedzieć, czym jest sama tektura. Otóż jest to materiał, który w większości przypadków wykonywany jest z wytrzymałej pulpy papierowej. To materiał, z którym mamy do czynienia na co dzień, chociażby w przypadku opakowań spożywczych, jak np. płatków śniadaniowych, opakowań po ryżu, kaszy, a nawet mrożonej pizzy.

Tektura falista jest jednak nieco innym materiałem, który zazwyczaj składa się z co najmniej kilku warstw papieru. Do najpopularniejszych konstrukcji tektury falistej można zaliczyć model trzywarstwowy, w którego skład wchodzą dwie płaskie warstwy zewnętrzne oraz warstwa środkowa – pofalowana tektura. Takie rozwiązanie, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco banalne, to zupełnie zmienia właściwości tektury. Sprawia, że jest ona:

  • znacznie bardziej wytrzymała
  • lekka – dobry stosunek wytrzymałości względem wagi
  • niedroga
  • ekologiczna.

Powyższe zalety z pewnością przemawiają na korzyść tektury falistej, dlatego nie ma wątpliwości co do tego, że jest to materiał, który na dobre zmienił świat opakowań kartonowych.

Jak wygląda tektura falista?

Tektura falista nie różni się w znaczący sposób od zwykłej tektury. Wśród dostępnych na rynku materiałów najczęściej można znaleźć ten w kolorze brązowym, jednak niepodważalną zaletą, która zdecydowanie przemawia na korzyść tego materiału, jest możliwość doboru jego różnych kolorów, kształtów oraz rozmiarów. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w produkcji opakowań kartonowych – pozwala na tworzenie złożonych konstrukcji i oryginalnych designów. Dodatkowym atutem jest również możliwość dowolnej personalizacji opakowań wykonanych z tektury falistej.

Najważniejsze informacje:

  • składa się z kilku warstw – z falistej tektury oraz jednego lub więcej linerów;
  • może występować w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach (najczęściej spotkać można jednak tekturę falistą w kolorze brązowym).

Rodzaje tektury falistej

Tektura falista to jeden z tych surowców, który wykorzystywany jest niemal w każdej branży. Występuje ona w kilku różnych wersjach, które z powodzeniem można dostosować do konkretnych oczekiwań. Jakie są rodzaje tektury falistej?

  • Tektura falista dwuwarstwowa – jak sama nazwa wskazuje, jest to tektura falista składająca się z dwóch warstw – pofalowanej tektury i linera. Wykorzystywana jest z powodzeniem w hurtowniach i wysyłkach.
  • Tektura falista trójwarstwowa – to najchętniej wykorzystywany rodzaj tektury w przemyśle opakowań. Składa się z trzech warstw – dwóch zewnętrznych linerów wykonanych z papieru i pofalowanej tektury w środku. W tej kategorii wyróżnić możemy:
    • tekturę o fali B – jej grubość wynosi od 2,5 do 3,0 mm;
    • tekturę o fali C – wysokość fali, czyli zarazem grubość tektury wynosi od 3,0 do 3,7 mm;
    • tekturę o fali E, zwanej tez mikrofalą, o grubości od 1,1 do 1,7 mm.
  • Tektura falista pięciowarstwowa – posiada ona aż pięć warstw. To jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów tekturowych często wykorzystywanych przy wysyłce hurtowej lub produktów wielkogabarytowych. Do wyboru mamy falę:
    • tektura BC – jej grubość to od 6 do 7 mm;
    • tektura BE – występuje w grubości od 3,7 do 5 mm.

Na rynku dostępna jest również tektura falista siedmiowarstwowa.

Kto wynalazł tekturę falistą?

Papier falisty to materiał, który został opatentowany w roku 1856 w Anglii. Początkowo wykorzystywany był wyłącznie, jako element usztywniający wysokie kapelusze i cylindry. Co ciekawe, dopiero 20 lat później, Albert Jones z Nowego Jorku opatentował wykorzystanie tektury falistej, jako materiału opakowaniowego. Wykorzystywał ją, by zabezpieczać butelki lub lampy naftowe podczas transportu. Obecnie tektura falista zrewolucjonizowała rynek opakowań kartonowych oferująć współczesnym klietom nieograniczone możliwości zarówno pod względem doboru kształtów, rozmiarów i kolorów, jak i stopnia wytrzymałości tego typu produktów.