Wypełniacze do kartonów – rodzaje i zastosowanie

portaart.pl > Drukarnia  > Wypełniacze do kartonów – rodzaje i zastosowanie
Wypełniacze Do Kartonów - Rodzaje I Zastosowanie - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Wypełniacze do kartonów – rodzaje i zastosowanie

Opakowania kartonowe idealnie sprawdzają się do wysyłki towarów, jednak znajdujące się w ich wnętrzu przedmioty powinny być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu należy zaopatrzyć się w dobrej jakości wypełniacze, które uzupełnią pustą przestrzeń wewnątrz pudełka. Jaki wypełniacz wybrać? Poznaj ich rodzaje i zastosowanie.

Wypełniacze do kartonów – do czego służą?

Wypełniacze do kartonów to wydawać by się mogło mało istotny gadżet, który w rzeczywistości pełni bardzo ważną funkcję przy wysyłce towarów. Z jego pomocą uzupełnia się pustą przestrzeń pomiędzy pudełkiem, a znajdującym się w jego wnętrzu przedmiotem. Taki wypełniacz doskonale tłumi wstrząsy, dzięki czemu każda, nawet najbardziej delikatna przesyłka będzie odpowiednio chroniona.

Rodzaje wypełniaczy do kartonu

Wypełniacz do kartonu może występować pod różną postacią. Najpopularniejsze z nich to:

 • wypełniacz papierowy
 • wypełniacz piankowy
 • poduszki powietrzne
 • folia bąbelkowa
 • dekoracyjna wełna
 • bibuła ozdobna.

Stosując poszczególne wypełniacze, nie tylko zwiększa się bezpieczeństwo transportowanych przedmiotów, ale także poprawia ich walory wizualne.

Który wypełniacz do kartonu wybrać?

Szeroki wybór wypełniaczy do kartonu może przysporzyć nie lada problemu przy wyborze tego właściwego. W tym fragmencie postaramy się omówić zalety i poszczególne zastosowania każdego z wymienionych rodzajów wypełniaczy, dzięki czemu ich wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Wypełniacz papierowy, tzw. papierowe wiórki

Papierowe wiórki to jedna z najtańszych alternatyw, jeśli chodzi o wypełniacze do kartonów. Oprócz samej ceny, rozwiązanie to ma także szereg innych korzyści, takich jak:

 • doskonale zabezpieczają przedmioty w pudełku przed przemieszczaniem się
 • amortyzują uderzenia
 • idealnie dopasowuje się do kształtu przedmiotów znajdujących się w pudełku, dzięki swojej elastyczności
 • są bardzo lekkie, dzięki czemu nie wpływają na wagę przesyłki
 • są ekologiczne — pozyskiwane z surowców naturalnego pochodzenia i można je wielokrotnie poddać procesowi recyklingu
 • występują w różnej kolorystyce, dzięki czemu zwiększają aspekty wizualne przesyłki.

Wypełniacz piankowy, tzw. chipsy piankowe, lub popcorn

Wypełniacz piankowy to idealny materiał amortyzujący, który w wysokim stopniu chroni przedmioty przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Wyróżnić tutaj należy wypełniacze wykonane na bazie materiałów pochodzenia roślinnego oraz z polistyrenu. Ten pierwszy jest w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego, zaś drugi może być z powodzeniem poddawany procesowi recyklingu. Ponadto oba materiały są lekkie, idealnie wypełniają wolną przestrzeń w kartonie, są wydajne i stosunkowo tanie w zakupie.

Poduszki powietrzne papierowe i foliowe

Poduszki powietrzne wykorzystywane jako wypełniacze do paczek mogą występować w dwóch różnych wersjach: papierowej oraz foliowej. Dla osób chcących zmniejszyć ilość odpadów komunalnych produkowanych z tworzyw sztucznych z pewnością poduszki papierowe będą znacznie lepszą alternatywą. Ich niewątpliwą zaletą poza aspektami proekologicznymi jest niespotykana lekkość oraz wytrzymałość. Nawet przy dużym nacisku nie ma problemu z ich trwałością. Ponadto poduszki powietrzne papierowe są higieniczne i idealnie nadają się do blokowania wilgotnego otoczenia przesyłki.

Z kolei poduszki powietrzne foliowe są popularne ze względu na możliwość szybkiego, wygodnego i przede wszystkim taniego sposobu na wypełnienie pustej przestrzeni w paczce. Wypełniacz ten znajdzie zastosowanie przy niemal wszystkich produktach, z wyjątkiem tych o ostrych krawędziach.

Folia bąbelkowa

Wbrew pozorom folia bąbelkowa to ten materiał, który jest w stanie zastąpić niemal wszystkie inne wypełniacze do kartonu. Idealnie zapełnia ona pustą przestrzeń, zabezpieczając w ten sposób towar przed uszkodzeniem. Folia bąbelkowa idealnie nadaje się do owijania wszelkich przedmiotów, co jeszcze lepiej chroni je przed zniszczeniem.

Dekoracyjna wełna i ozdobna bibuła

Dekoracyjna wełna oraz ozdobna bibuła to rodzaje wypełniaczy, których zadaniem jest pełnić raczej funkcję dekoracyjną, aniżeli ochronną. Świetnie sprawdzą się do wypełniania opakowań prezentowych. Oczywiście w pewnym stopniu zabezpieczają one znajdujące się w ich wnętrzu przedmioty przed uszkodzeniami, jednak nie są tak skuteczne, jak wypełniacze papierowe, piankowe, czy poduszki powietrzne.