Zabawy i gry planszowe dla dzieci w żłobku — co będzie odpowiednie?

portaart.pl > Drukarnia  > Zabawy i gry planszowe dla dzieci w żłobku — co będzie odpowiednie?
zabawki-edukacyjne

Zabawy i gry planszowe dla dzieci w żłobku — co będzie odpowiednie?

Gry planszowe dla dzieci to nie tylko doskonała forma rozrywki, ale także sposób na rozwijanie umiejętności społecznych, logicznych i poznawczych. W żłobku, gdzie małe dzieci spędzają czas w grupie, wprowadzenie odpowiednich gier planszowych będzie stanowić nie tylko doskonały sposób na urozmaicenie czasu maluchom, ale przede wszystkim stanie się niezwykle wartościowym narzędziem edukacyjnym. W tym artykule omówimy, jakie gry planszowe są odpowiednie dla dzieci w żłobku, biorąc pod uwagę wiek, umiejętności i cele edukacyjne takich materiałów.

Nauka poprzez zabawę, czyli gry planszowe do żłobka

Żłobek to idealne miejsce na to, aby najmłodsze dzieci zacząć wprowadzać w świat zabawy i gier planszowych. Pamiętając jednocześnie o tym, że do takiej instytucji, uczestniczą dzieci w różnym wieku — najmłodsze maluchy mają zaledwie ukończony pierwszy rok życia, najstarsze zaś mają po 3 lata. Oznacza to, że każdy z nich może wykazywać inne zainteresowania, preferencje, ale także tempo rozwoju, odpowiednie dla danego wieku.

Biorąc powyższe pod uwagę, warto jednak dostosować zabawę i gry planszowe odpowiednio do wieku, a także poziomu umiejętności poszczególnych grup. Dzięki temu zabawa będzie przyjemna i co najważniejsze stymulująca rozwój maluchów.

Gry planszowe dla najmłodszych dzieci — dlaczego to takie ważne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że gry planszowe dla dzieci oferują wiele korzyści. Już od najmłodszych lat planszówki uczą dzieci współpracy, wzajemnej komunikacji, zdolności słuchania, a także cierpliwości — oczekiwania na swoją kolejkę. Ponadto gry planszowe dla dzieci angażują je do interakcji słownej, pomagając w ten sposób wzbogacać słownictwo i umiejętność wyrażania myśli.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci w żłobku

Kompletując zestawy gier planszowych dla dzieci w żłobku, musimy mieć na uwadze przede wszystkim wiek maluchów. Propozycje te powinny być również dostosowane do umiejętności poszczególnych osób oraz ich zainteresowań.

Propozycje zabaw i gier planszowych dla dzieci do pierwszego roku życia

Wybierając zabawki, w tym gry planszowe, czy puzzle dla najmłodszych dzieci w żłobku musimy pamiętać o tym, aby elementy były odpowiednio duże. Warto również zadbać o ciekawe pod względem wizualnym gadżety, które zainteresują maluchy, a jednocześnie będą bezpieczne w zabawie. Ciekawą propozycją na zabawę i gry planszowe dla najmłodszych dzieci mogą być:

  • zabawy z wykrojnikami
  • zabawy z miękkimi klockami.

Zabawy i gry planszowe dla dzieci starszych

W przypadku dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia, warto zadbać o nieco trudniejsze pozycje, aniżeli w przypadku najmłodszych uczestników żłobka.

Tutaj mamy już konkretne propozycje, czyli:

  • Zwierzęta na farmie — gra planszowa dla dzieci, w której dzieci mogą dopasowywać obrazki zwierząt do ich sylwetek na planszy do gier. Wspiera rozpoznawanie kształtów i kolorów.
  • Układanka literowa — gra skupiająca się na nauce liter. Dzieci mogą dopasowywać literki do obrazków, ucząc się alfabetu w sposób interaktywny.
  • Zgadnij, co to?— gra, w której dzieci opisują obrazek na karcie, a inni gracze próbują odgadnąć, co to za przedmiot. Wspiera komunikację i słownictwo.
  • Droga do przedszkola — gra planszowa, która symuluje codzienną podróż do przedszkola. Pomaga dzieciom zrozumieć rutynę i sekwencje działań.
  • Kolorowy świat — gra edukacyjna skupiająca się na rozpoznawaniu kolorów. Dzieci dopasowują karty z obrazkami do planszy z odpowiednimi kolorami.
  • Gra w zgaduj-zgadula — gra wymagająca opisywania przedmiotów i sytuacji, co rozwija zdolności opowiadania i wyobraźnię.

Gry planszowe do żłobka — podsumowanie

Gry planszowe dla dzieci w żłobku stanowią znakomitą okazję do nauki i zabawy jednocześnie. Warto inwestować w zestawy gier planszowych, które są dostosowane do wieku i umiejętności dzieci oraz które stanowią edukacyjną wartość dodaną. Poza znanymi i popularnymi Zabawa w grupie, rywalizacja i współpraca pomagają w budowaniu relacji między dziećmi i tworzeniu pozytywnego środowiska edukacyjnego.

Gry planszowe do żłobka można kupić w tradycyjnym sklepie czy to stacjonarnym, czy online, jednak znacznie korzystniejszą opcją będzie skorzystanie z oferty producenta gier planszowych na zamówienia. Firma PortaArt z Poznania współpracuje z wieloma instytucjami, w tym żłobkami i przedszkolami, dla których przygotowuje oraz tworzy od podstaw gry planszowe na zamówienie. Kolorowe plansze do gier, karty, a także puzzle — wszystko to tworzymy z myślą o najmłodszych miłośnikach gier planszowych.