Dlaczego druk solwentowy jest skuteczny
Druk solwentowy to jeden z rodzajów druku, który używa specjalnych atramentów opartych na rozpuszczalnikach organicznych. Domowe drukarki oparte są na wodnych atramentach, które znakomicie sprawdzają się podczas druku małych, ale dokładnych obrazów. Gdy jednak chcemy wydrukować baner reklamowy o powierzchni kilku metrów kwadratowych, nie ma lepszego rozwiązania od druku solwentowego. Czym dokładnie jest druk solwentowy oraz dlaczego jest tak skuteczny?
Na czym polega druk solwentowy?
Druk wielkoformatowy to technika druku oparta na używaniu tuszy rozpuszczalnikowych. Metoda druku nie różni się zbytnio od zwykłych domowych drukarek. Tusz solwentowy, dzięki swojej rozpuszczalnikowej bazie, jest bardzo odporny na działanie warunków zewnętrznych, a także może być używany na niemal każdej powierzchni. Jego minusem jest jednak wysoka toksyczność podczas nakładania oraz utylizacji. Solwent można podzielić na trzy rodzaje: twardy, miękki oraz eco. Twardy solwent to najbardziej wytrzymały rodzaj druku, przy czym jest także najbardziej toksyczny. Minimalną trwałość określa się na 3 lata, przy czym uśredniona wytrzymałość to około 5 lat. Twardy solwent posiada rozdzielczość druku około 360 dpi. Miękki solwent to mniej wytrzymały rodzaj druku, przy czym jest on dokładniejszy. Wytrzymałość tego rodzaju druku określana jest na minimum dwa lata, a dokładność wydruku to około 720 dpi. Druk eco jest najbardziej ekologiczny, ponieważ zawiera najmniej środków toksycznych. Jest to także najdokładniejszy rodzaj druku, z rozdzielczością minimum 1000 dpi. Minusem jest jednak wytrzymałość – eco solwent wytrzymuje do dwóch lat.
Zastosowanie druku solwentowego
Solwent to przede wszystkim rozwiązania stosowane w druku wielkoformatowym, takim jak: banery, reklamy, plakaty czy plandeki. Wydruki często są położone za zewnątrz budynków, gdzie działają na nie niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg, duże wahania temperatur czy obecność smogu w powietrzu. Rodzaj druku powinien być dobrany do określonego zastosowania. Solwent często stosowany jest także przy drukowaniu takich elementów jak billboardy, tablice informacyjne, folie samoprzylepne, płótna, siatki, rollupy, banery elewacyjne czy plandeki naczep.
Zalety druku solwentowego
Dlaczego solwent jest tak skuteczny? Posiada unikalne zalety które pozwalają na wygrywanie z konkurencją. Do tych zalet zaliczamy:
- wytrzymałość na ścieranie,
- odporność na warunki atmosferyczne,
- zachowanie pierwotnych kolorów,
- wyraziste kontury i kształty,
- dokładne odwzorowywanie projektu,
- niskie koszty wydruku,
- brak wrażliwości na temperaturę.
Druk solwentowy może być stosowany do druku obrazów jednostkowych, nie generując przy tym dużych kosztów.
Czas wydruku
Ze względu na rodzaj maszyn użytych w tej technologii wydruku, realizacja projektu trwa dłużej od innych technik poligraficznych. Zależnie od skomplikowania projektu, należy oczekiwać produktu gotowego po około tygodniu. Jest to oczywiście silnie uzależnione od ilości drukowanych elementów a także od stopnia skomplikowania produktu.
Czas wydruku
Jeżeli zainteresowaliśmy Państwo tą metodą druku, oraz posiadają Państwo potrzebę skorzystania z naszych usług, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasza wyspecjalizowana kadra pomoże Państwu w doborze odpowiedniego rodzaju wydruku a także przygotuje projekt, jeżeli Państwo takiego nie posiada. Portaart specjalizuje się w druku wielkoformatowym, jednak możemy dla Państwa przygotować także mniejsze wydruki, takie jak standy reklamowe czy stoiska. Drukujemy także mniejsze, klasyczne reklamy papierowe. Jeżeli szukają Państwo profesjonalnej firmy z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz wykształconą kadrą, to zapraszamy do kontaktu.