Elementy 3D do gier planszowych –  projektowanie i druk

portaart.pl > Drukarnia  > Elementy 3D do gier planszowych –  projektowanie i druk
Elementy 3D Do Gier Planszowych -  Projektowanie I Druk - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Elementy 3D do gier planszowych –  projektowanie i druk

Gry planszowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Wpływ na to mają przede wszystkim wciąż pojawiające się nowości, które zaskakują coraz to bardziej oryginalnymi grafikami i fabułą. Popularność współczesnych gier planszowych może wynikać również z dynamicznego rozwój druku 3D, który umożliwia tworzenie pięknych, trójwymiarowych elementów do planszówek. Jak wygląda proces ich powstawania? Czy modyfikowanie już posiadanych gier planszowych figurkami 3D ma sens? Podpowiadamy!

Gry planszowe z elementami 3D

Każdy zapalony miłośnik gier planszowych wie, że ważna jest nie tylko sama fabuła gry, ale także cała jej oprawa. Mowa tu przede wszystkim o efektach stylistycznych, czyli tym, co wpływa na ogólną prezentację gry — kolory, kształty i ich różnorodność. Chcąc urozmaicić sobie nasze ukochane planszówki, decydujemy się na dopieszczenie każdego, nawet najdrobniejszego detalu. W tym celu zaopatrujemy się w nowe elementy gier planszowych, w tym figurki, kostki i pionki. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie akcesoria wykonywane w formacie 3D. Jak wygląda proces ich powstawania?

Projektowanie figurek 3D do gier planszowych

Profesjonalne projektowanie elementów gier planszowych w formacie 3D wymaga specjalistycznej wiedzy, wprawy, umiejętności i posiadania odpowiedniego oprogramowania. Zakup tego ostatniego wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego warto zaufać profesjonalistom i właśnie im, zlecić wykonanie tego zadania. Jeśli jednak chcemy zawzięcie postawić na swoim i samodzielnie zaprojektować własne figurki 3D, czy kostki do gry, to na początek warto skorzystać z darmowych dostępnych w sieci programów. Wówczas będziemy wiedzieć, czy projekt, który chcieliśmy wykonać, nadaje się do druku, czy też nie.

Napotykając na swej drodze pewne niepowodzenia podczas projektowania elementów do gier, możemy posłużyć się gotowymi, dostępnymi na różnych stronach internetowych szablonami postaci przypisanymi do konkretnych gier planszowych. Takie szablony w dużej mierze można także modyfikować, dzięki czemu na ich podstawie stworzymy swoją własną postać, czy też kostkę do gry, pionki, lub inne dowolne elementy.

Drukowanie figurek 3D do gier planszowych

Wiele osób chcących zmodyfikować zawartość swoich gier planszowych w pierwszej kolejności rozważa zakup drukarki 3D. Tymczasem jest to inwestycja, która przy drukowaniu pojedynczych elementów jest całkowicie nieopłacalna. Nawet jeśli jesteśmy w stanie sami wykonać projekt figurek 3D, to z pewnością ich wydruk lepiej pozostawić profesjonalistom. Na rynku polskim istnieje kilka firm zajmujących się drukiem elementów do gier planszowych, w tym figurek 3D.

Czy wprowadzanie elementów 3D do gry ma sens?

Moda na planszówki sprawiła, że coraz więcej osób pragnie tworzyć swoje własne gry i budować strategie rozgrywek. Własnoręcznie wykonana plansza i fabuła będzie z pewnością czymś zaskakującym, gdy odwiedzą nas goście i zechcą zagrać w naszą planszówkę. Aby jednak było to możliwe należy doposażyć taką grę w dodatkowe akcesoria, jak chociażby pionki, kości, czy figurki. Duże zainteresowanie wzbudzają elementy wykonane w omawianej powyżej technice 3D, które oferują niebanalne kształty, zróżnicowane rozmiary i co najważniejsze, sprawiają, że gra staje się bardziej urzeczywistniona.

Jeśli jednak nie mamy pomysłu na stworzenie własnej gry planszowej, możemy pomyśleć o zmodyfikowaniu już posiadanych tytułów, wprowadzając do nich nowe elementy. Tutaj również tradycyjne kości możemy wymienić na efektowne kości 3D, czy zwykłe pionki na figurki z postaciami. Taki zabieg z pewnością zwiększy atrakcyjność gry.