Bierki szachowe – poznaj je wszystkie!

portaart.pl > Drukarnia  > Bierki szachowe – poznaj je wszystkie!
Bierki Szachowe - Poznaj Je Wszystkie! - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Bierki szachowe – poznaj je wszystkie!

Szachy to dwuosobowa gra planszowa przez wiele osób uznawana za “królewską grę”. Z pewnością każdy o niej słyszał, jednak nie każdy miał odwagę zasiąść do rozegrania, chociażby jednej partyjki. Jeśli należysz do grona osób, które chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z grą w szachy, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim informacje dotyczące nie tylko samej planszy do szachów, ale także bierek — poznasz ich nazwy, oraz ogólną charakterystykę. Serdecznie zapraszamy!

Plansza do gry w szachy — jak wygląda?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania bierek szachowych, na wstępie wypadałby powiedzieć słów kilka o samej planszy szachowej. Stanowi ona bowiem fundamentalny element tej gry.

Szachownica w szachach klasycznych, to kwadratowa plansza składająca się z 64 pól — 8 poziomych rzędów i 8 pionowych kolumn. Rzędy i kolumny nazywane są również liniami. Pola cechuje naprzemienna jasna i ciemna kolorystyka, która dla ujednolicenia została podzielona na kolor biały oraz czarny. Plansze do gry w szachy, tak samo jak pionki do gier planszowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są drewniane, jednak znaleźć można również plansze do gry w szachy wykonane z papieru oraz tworzywa sztucznego.

Figury w szachach — jakie wyróżniamy?

Przechodząc jednak do sedna tematu, to poza planszą bardzo ważnym elementem, o ile nie najważniejszym każdej rozgrywki w szachy bierki. Dzielą się one na białe i czarne, a przydział konkretnego koloru dla gracza dokonywany jest w procesie losowania.

W szachach mamy do czynienia z 6 różnymi rodzajami bierek, z których każda pełni nieco inną rolę i daje inne możliwości ruchu w trakcie prowadzenia rozgrywki. Poznajmy je zatem wszystkie:

  • Pionki
  • Hetman
  • Goniec
  • Skoczek
  • Wieża
  • Król.

Pionki

Pionki stanowią najliczniejszą grupę bierek, lecz jednocześnie wartość tej figury w szachach jest najmniejsza. Pionki mogą poruszać się jedynie o jedno pole do przodu z małym wyjątkiem, który dotyczy pierwszego ruchu w grze. Wówczas można nim wykonać ruch o dwa pola, pamiętając przy tym, że nadal może to być jedynie ruch do przodu w linii prostej. Ponadto wyjątek stanowi również sytuacja, gdy w na ukos od naszego pionka znajdzie się figura przeciwnika, wtedy może on poruszyć się na ukos, bijąc figurę przeciwnika.

Hetman

Hetman w przeciwieństwie do pionków jest figurą najsilniejszą, a możliwości ruchu nim są nieograniczone. Hetman może poruszać się o dowolną liczbę pól zarówno w przód, jak i w tył, a także na boki i na ukos. Warto więc dobrze przemyśleć ruchy Hetmana, bowiem jego strata może być mocno odczuwalna w dalszej partii rozgrywek.

Goniec

Goniec to figura w szachach, która może poruszać się wyłącznie po przekątnej, jednocześnie przesuwając się o dowolną liczbę pól. Kolor figury gońca odpowiada kolorom szachownicy, po których może się on poruszać — biały goniec porusza się po polach białych, czarny zaś po czarnych.

Skoczek

Skoczek to ciekawa postać wśród bierek szachowych, która może odgrywać dość znaczącą rolę podczas rozgrywki. Uwagę zwraca tutaj specyficzny zakres ruchu skoczka — figura ta wykonuje ruch w kształcie litery L (trzy pola do przodu i jedno w bok — dowolnie lewa lub prawa).

Co ciekawe skoczek to druga po pionkach figura w szachach, którą możemy rozpoczynać grę. Może on przeskakiwać inne figury, uwzględniając przy tym zarówno figury przeciwnika, jak i własne.

Wieża

Wieża jest figurą, która może się poruszać po planszy w pionie i w poziomie o nieograniczoną liczbę pól. Oczywiście o ile nie jest zablokowana przez inną bierkę szachową. Najlepszym odzwierciedleniem toru poruszania się wieży jest znak “ +”.

Król

Król to najważniejsza figura będąca elementem gry w szachy, pomimo tego, że nie jest jednocześnie najsilniejsza. Wynika to z tego, że król porusza się i bije tylko o jedno pole, ale za to w każdym kierunku. Ponadto figurę króla nie można zbić a sytuację, w której jest on atakowany, nazywamy “szachem”.

PortaArt — producent plansz i pionków do gry w szachy

Szachy to gra, którą można nabyć w każdym sklepie z grami planszowymi. Jeśli jednak jesteś kolekcjonerem oryginalnych rozwiązań, to zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na gry planszowe na zamówienie. W PortaArt wykonany dla Ciebie plansze do gry w szachy, jak również pionki, czy inne figury wchodzące w jej skład. Wszystko to w oparciu o Twój indywidualny projekt, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje szachy będą jedyne w swoim rodzaju.